11 AYIN SULTANI RAMAZANI ŞERİFİN 5. GÜNÜNDEYİZ . RABBİM ORUÇLARIMIZI HAKKIYLA RUHUYLA EDA ETMEYİ NASİP EYLESİN

11 AYIN SULTANI RAMAZANI ŞERİFİN 5. GÜNÜNDEYİZ . RABBİM ORUÇLARIMIZI HAKKIYLA RUHUYLA EDA ETMEYİ NASİP EYLESİN
  • 0
  • 156
  • 27 Mart 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

 

 

Kur’ân-ı Kerîm’de önceki toplumlara da orucun farz kılındığına dikkat çekilmiş, orucun amaç ve hükümleri açıklanırken “ittikā” fiili kullanılmış, oruç yasaklarına uymanın Allah tarafından çizilen sınırlara riayet anlamına geldiği ifade edilmiştir (el-Bakara 2/183, 187).

 

Bütün bunlar ve anılan fiilin Kur’an’daki kullanımları göz önüne alındığında orucun Allah’a kul olma bilincine varılabilmesi, mümine yaraşmayacak hal ve davranışlardan sakınılması , açların halini anlamak ve kulluğun belirli bir disipline bağlanması açısından vazgeçilmez bir öneme sahip olduğu anlaşılır. Âyette bir yandan belirli durumlarda orucun ertelenebileceği veya fidye ile telâfi edilebileceği bildirilirken öte yandan, “Eğer bilirseniz orucu tutmanız sizin için daha hayırlıdır” açıklamasıyla zarara yol açmayacağı anlaşılan hallerde orucun büyük bir fırsat olduğu ve bunu kaçırmamak için ortaya konan iradenin büyük bir değer taşıdığı belirtilmektedir.

 

ALLAH’A ŞÜKÜR VESİLESİ

Daha sonraki âyette de Allah’ın insanlar için zorluk değil kolaylık murat ettiği, oruçla ilgili hükümlere riayetin, doğru şekilde kulluk edebilmenin yollarını göstermesine karşılık Allah’ı tâzim ve O’na olan şükran borcunu ödeme gayreti içinde olma anlamı taşıdığı ifade edilmiştir. Kâsânî nimete şükrün şer‘an ve aklen gerekli olduğunu belirtip orucun Allah’a şükür vesilesi olma yönüne değinirken oruçluya yasaklanan fiillerin insanın yararlandığı nimetleri en üst düzeyde temsil ettiğine ve sayısı bilinemeyecek kadar çok olan nimetlerin kadrinin ancak yeterli bir süre, alışılmışın dışında ve nefse zor gelecek biçimde bunlardan uzak durulmasıyla bilinebileceğine dikkat çeker (Bedâi, II, 75-76, 77).

 

İslam dini için önemi oldukça büyük olan ramazan ayı ve oruç tutma, her yaşta heyecanla yaşanmaktadır. Akşam olduğunda okunan ezanla beraber açılan oruçlar, tüm gün şükür ve minnet için tutulmaktadır. Evlere bereket getiren, insanları birbirine yakınlaştıran, yoksulun halinden anlamamıza imkan veren bu mübarek dönemde oruçlar Allah için tutulmaktadır. Rabbim niyetlerimizi oruçlarımızı kabul eylesin. Hayırlı iftarlar tüm Türkiye’ye .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir