Depremde kimliğini kaybedenler ne yapacak? Yeni kimlikler nereden nasıl alınacak?

Depremde kimliğini kaybedenler ne yapacak? Yeni kimlikler nereden nasıl alınacak?
  • 0
  • 183
  • 18 Şubat 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Son yüz yılın en büyük felaketi Kahramanmaraş depremlerinde 40 binden fazla vatandaş hayatını kaybederken, yüz binlerce bina yıkıldı. Can havliyle evden kaçan ya da enkaz altından kurtarılan vatandaşlardan pek çoğu kimliklerini yanlarına alamadı. Peki, Depremde kimliğini kaybedenler ne yapacak? Yeni kimlikler nereden nasıl alınacak? İşte yanıtı :

 

Kahramanmaraş depremleriyle kaybedilen pek çok şey arasında depremzede vatandaşların kimlikleri de bulunuyor. Evleri enkaz haline dönüşen binlerce kişi özel eşyalarına ulaşmaya çalışırken, kaybolan kimliklerle ilgili önemli bir açıklama geldi. İşte ‘Depremde kimliğini kaybedenler ne yapacak?’ ve ‘Yeni kimlikler nereden nasıl alınacak?’ sorularının yanıtları…

DEPREMDE KİMLİĞİNİ KAYBEDENLER NE YAPACAK?

Depremde kimliğini kaybeden vatandaşlar hayata geçirilen uygulama ile e-devlet üzerinden geçici kimlik belgelerini alabilecekler. Bu hizmetten depremden etkilenen illerde yerleşim yeri ya da diğer adres kaydı olan vatandaşlar yararlanabilecek.

YENİ KİMLİKLER NEREDEN NASIL ALINACAK?

Yerleşim yeri afet bölgesi ilan edilen Kahramanmaraş, Adıyaman, Adana, Osmaniye, Kilis, Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa, Diyarbakır, Elazığ ve Malatya’da diğer adres kaydı olan afetzede vatandaşlar kendisi, veli ya da vasisi olduklarının geçici kimlik belgesini e-Devlet’ten barkodlu alabiliyor.

E-Devletten alınan barkodlu geçici kimlik belgesi üç ay yeni kimlik kartı alınıncaya kadar geçerli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir