Emekli ve memur maaşlarına zam! Rakam ortaya çıktı, yeni maaşlar belli oldu..!

Emekli ve memur maaşlarına zam! Rakam ortaya çıktı, yeni maaşlar belli oldu..!
  • 0
  • 202
  • 24 Aralık 2022
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Memur maaşına ve emekli aylığına zam geliyor. Emekli aylığı ve memur maaşıyla ilgili son dakika açıklaması geldi. Emekli aylığı ve memur maaşına gelecek zam oranları son verilere göre hesaplandı. En düşük memur maaşı ve en düşük emekli maaşıyla ilgili detaylar ortaya çıktı. İşte maaşlara gelecek zam oranı ve son dakika haberinin detayları…

Memur maaşları ve emekli aylıkları zammında son dakika gelişmeleri yakından takip ediliyor. Yıl sonuna girilmesiyle ocak ayında yapılacak zam sonrasında emekli maaşının ne kadar olacağı ve emekli maaş zammı oranı araştırmaları hız kazandı. Emekli zammı ile ilgili refah payı sinyali de gündeme geldi.

Yeni asgari ücret yüzde 54.6 oranında yapılan artışla 8 bin 506 liraya yükseldi. Ocak ayında son 6 aylık enflasyona göre zam alacak olan birçok emekli ise asgari ücretin altında kaldı bu durumda.

Bu yüzden emeklilerin yeni yılda yapılacak artışın yanı sıra seyyanen zam istedikleri belirtildi. İşte emekli maaşları zam oranları ile ilgili haberin detayları…

Yeni asgari ücret açıklandı, emekli yılları kıyaslayarak bir kez daha aynı çağrıyı yaptı. 2002 yılında asgari ücret 184 TL iken emeklinin maaşı 257 liraydı. 2023 yılında ise asgari ücret 8 bin 506 lira olurken en düşük emekli maaşı 3 bin 500 lirada kaldı.

TÜED Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Abdülkadir Ersal açıklamasında “Şu hayat şartlarına göre Türkiye’de 3 bin 500 lira maaşla insanlar geçinebilir mi, mümkün değil! En düşük emeklinin maaşının bugün asgari ücretin altında olmaması lazım” ifadelerini kullandı.

‘YÜZDE 17-18’İN ÜSTÜNE SEYYANEN ZAM İSTİYORUZ’

İşçi ile işverenin uzlaşamadığı yeni asgari ücret yüzde 54,6’lık zamla birlikte 8 bin 506 lira olarak açıklandı. Gözü 3 Ocak’ta açıklanacak Aralık ayı TÜFE rakamlarında emekli de seyyanen zam istedi.

İşçi ile işverenin uzlaşamadığı yeni asgari ücret yüzde 54,6’lık zamla birlikte 8 bin 506 lira olarak açıklandı. Gözü 3 Ocak’ta açıklanacak Aralık ayı TÜFE rakamlarında emekli de seyyanen zam istedi.

5 aylık enflasyon rakamlarına göre SSK-Bağkur emeklisinin yüzde 14,05 oranındaki zam hakkı kesinleşti. Aralık ayı enflasyonu ile birlikte bu oranın yüzde 17 civarına çıkması bekleniyor.

Kanal D Haber’e konuşan Ersal, emeklinin bu talebi ile ilgili de ‘Bizim sayın Cumhurbaşkanımızdan bu TÜFE’den değil de seyyanen bir zam verilmesini talep etmekteyiz. Biz bu 17-18’lik zam oranın üstüne seyyanen zam istiyoruz’ dedi.

‘EN AŞAĞI YÜZDE 40 ZAM TAHMİN EDİYORUZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki gün asgari ücreti açıklarken ‘ülkemizin kazanımlarını vatandaşımızın yaşam kalitesini yükseltmek için kullanıyoruz’ sözleri ile memur ve emekli maaşlarını işaret ederek ‘memur ve emekli maaşlarında yapılacak artış oranlarını da bu şekilde tespit edeceğiz’ ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın bu sözlerini hatırlatan Ersal da “Biz de bu sözlerden umutlanarak sayın Cumhurbaşkanımızın daha iyi bir zam yapacağından umutlanıyoruz. En aşağı yüzde 40 civarında bir zam tahmin ediyoruz” şeklinde konuştu.

Öte yandan TÜİK tarafından açıklanan aralık ayı enflasyon verileri ile emekli maaş zammında 5 aylık oran netlik kazandı. 2023 yılının ilk ayı olan Ocak ayında 6 aylık oran ile emeklilerin alacağı zam oranı kesinleşecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile asgari ücretin açıklandığı masada bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, diğer ücretlerde yapılacak düzenlemelere ilişkin mesajlar verdi.

“BÜTÜN ÇALIŞANLARIN REFAHTAN PAY ALACAKLARI YENİ ÜCRET SKALASI”

“Asgari ücret Türkiye’de çalışanların yüzde 37’sini ilgilendiren bir ücret.” diyen Bakan Bilgin, “Bütün ücret yapılarını düzenliyor. Asgari ücretten sonra yeniden ücretlerin ayarlandığı sürece giriyorlar. Bu rakam bütün çalışanları sadece asgari ücretli çalışanları değil onun üzerindeki çalışanları da refahtan pay alacakları yeni ücret skalasına ulaştıracaktır.” ifadelerini kullandı.

“EMEKÇİLERİ DÜŞÜNEN BİR TUTUM”

Bilgin, “Bu Türkiye’nin büyürken emekçilerini düşünen bir tutumdur. Bu yaklaşım Türkiye’nin ekonomik kalkınmasını emekçileriyle, üretim sürecine daha verimli bir şekilde katılmalarını sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.

“MEMUR VE EMEKLİNİ MAAŞINI BUNA GÖRE TESPİT EDECEĞİZ”

2023 yılı asgari ücreti açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan da, “Akrebin kıskacında yoğurularak gelişen, büyüyen Türkiye’nin gerçekten çok büyük fedakarlıklarla kazandığı imkanı her bir insanımızsın emrine vermeyi sürdüreceğiz. Asgari ücreti açıkladıktan sonra memur ve emekli maaşlarında artış da bu şekilde tespit edilecek.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Asgari ücreti açıkladıktan sonra memur ve emekli maaşlarında artış da bu şekilde tespit edilecek.” dedi. Peki yüzde 55 zam sonrası en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Milliyet Yazarı Cem Kılıç cevapladı. Kılıç açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Benim rakamım 8 bin 500 liraydı, beklediğim oran çıktı. TÜRK İŞ tarafı anlaşmaya varmadı. Ama bu yıla ait bir olay değil, son 22 yıl içerisinde 15 kez tarafların anlaşamadığı durum ortaya çıktı. Aslında burada özellikle TÜRK İŞ’in yanlış anlaşılmasından kaynaklı sorunlar var. TÜRK İŞ her ay açlık araştırmaları yapar bu ayınki 7 bin 785 lira olarak belirlenmişti. Bu TÜRK İŞ’in teklifiymiş gibi algılandı. Ama aslında TÜRK İŞ başından itibaren bu rakamla yola çıkmadı. TÜRK İŞ’in rakamı 9 bin liraydı.

İşveren tarafı da geçtiğimiz yıllarda verilen asgari ücret desteğinin bu yıl da devam ettirilmesi konusunda söz sahibiydi. Önümüzdeki günlerde netleşeceğini ümit ediyorum. Şimdi 8 bin 506 lira olarak hesap edince bunun brütü, benim yaptığım kaba hesapla 10 bin 8 lira olur.

ASGARİ ÜCRETİN ÜZERİNDE MAAŞ ALANLAR NE OLACAK?

5-6 yıldır asgari ücret artışı diğer ücretlerde baz alınıyor. Taban ücret ile üzerindeki ücretler arasında bir yakınlaşma, ücretlerin yapışkanlığı dediğimiz bir araya gelme durumu söz konusu oluyor. Sayın Bakan Bilgin, sigortalıların yüzde 37’si asgari ücretli dedi. Bu rakam yüzde 70’ler civarına çıkacaktır. Diğer ücret skalalarında bu kadar artış olmasa bile buna esas alınarak ücret düzenlemesi yapılacak.

3500 lira emekli maaşında taban aylık. Ben taban aylığının artırılacağını düşünüyorum. Memur ve memur emeklileri açısından toplu sözleşme kuralları geçerli, işçi ve Bağ-kur emeklileri açısından 6 aylık TÜFE dikkate alınıyor. Enflasyonun bu rakamların altında çıkacağı gerçek.

Yüzde 54.66’lık artışın emekli aylıklarına da etkisi olacak. TÜFE’nin üzerinde bir emekli aylığı artış oranını yaşayabiliriz. Ben emekli aylıklarının da hemen hemen bu rakama yakın seviyede belirleneceği kanaatindeyim.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI İÇİN FLAŞ TAHMİN

En düşük emekli maaşı 3500 lira. Asgari ücret artışıyla birlikte benim tahminim en düşük emekli maaşı 4500 liraya çıkmış olur. Genel olarak memur ve emekli maaşı zammında da yüzde 40 ile 50 oranında artış bekliyorum.”

Okumaya devam edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir