Kar yağışı fena vuracak! Kış geri geliyor, Meteoroloji açıkladı, işte il il hava durumu raporu.!

Kar yağışı fena vuracak! Kış geri geliyor, Meteoroloji açıkladı, işte il il hava durumu raporu.!
  • 0
  • 122
  • 27 Mart 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Kar yağacak mı? Mart ayının bitmesine kısa bir süre kala Meteoroloji’den flaş açıklama geldi. Yeni haftanın hava durumu raporu belli oldu. Sıcaklıklar birçok ilde değişiyor. Kar alarmı verildi. Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine giriliyor. Kar yağışı için tarih verildi. İşte Meteoroloji’nin son dakika uyarısı ve il il hava durumu raporu…

Meteoroloji’den son dakika uyarı ve kar yağışı açıklaması geldi. Yeni haftanın hava durumu raporu yayımlandı. Birçok il için kritik uyarı yapıldı. İşte haberin detayları…

Marmara, Kıyı Ege, Doğu Akdeniz ile Antalya ve Isparta çevreleri, Doğu Karadeniz ve Ordu çevreleri ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğu kesimlerinin genellikle yağmur ve sağanak yağışlı olacak.

Doğu Karadeniz’in yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunun yükseklerinin karla karışık yağmurlu geçeceği; yağışların Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda yerel kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Marmara’nın güneyi, İç Ege, İç Anadolu’nun batısı ve Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde sabah saatlerinde pus, yer yer sis; Güneydoğu Anadolu’da toz taşınımı görülmesi bekleniyor.

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunuyor.

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinde batı kesimlerinden başlamak üzere sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Güney kesimlerinde sabah saatlerinde pus, yer yer sis görülmesi bekleniyor.

EDİRNE °C, 21°C Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren aralıklı sağanak, ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı

İSTANBUL °C, 18°C Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra zamanla sağanak, ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı

KIRKLARELİ °C, 20°C Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren aralıklı sağanak, ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı

KOCAELİ °C, 23°C Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde (Salı) sağanak, ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı

EGE

Parçalı, yer yer çok bulutlu, batı kesimlerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. İç kesimlerinde sabah saatlerinde pus, yer yer sis görülmesi bekleniyor.

A.KARAHİSAR °C, 19°C Parçalı, zamanla çok bulutlu

DENİZLİ °C, 25°C Parçalı, zamanla çok bulutlu

İZMİR °C, 22°C Parçalı, zamanla çok bulutlu, gece saatlerinde (Salı) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

MUĞLA °C, 18°C Parçalı, zamanla çok bulutlu, gece saatlerinde (Salı) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

AKDENİZ

Parçalı, yer yer çok bulutlu, Doğu Akdeniz ile Antalya ve Isparta çevrelerinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ADANA °C, 20°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı

ANTALYA °C, 19°C Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra aralıklı sağanak yağışlı

HATAY °C, 18°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı

K.MARAŞ °C, 18°C Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde (Salı) sağanak yağışlı

İÇ ANADOLU

Parçalı, yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Batı kesimlerinde sabah saatlerinde pus, yer yer sis görülmesi bekleniyor.

ANKARA °C, 17°C Parçalı, yer yer çok bulutlu

ESKİŞEHİR °C, 19°C Parçalı, yer yer çok bulutlu

KONYA °C, 19°C Parçalı, yer yer çok bulutlu

SİVAS °C, 14°C Parçalı, yer yer çok bulutlu

BATI KARADENİZ

Parçalı, yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. İç kesimlerinde sabah saatlerinde pus, yer yer sis görülmesi bekleniyor.

BOLU °C, 17°C Parçalı, yer yer çok bulutlu

DÜZCE °C, 22°C Parçalı, yer yer çok bulutlu

KASTAMONU °C, 17°C Parçalı, yer yer çok bulutlu

ZONGULDAK °C, 15°C Parçalı, yer yer çok bulutlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz ve Ordu çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı, Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yükseklerinin karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır.

AMASYA °C, 19°C Parçalı ve çok bulutlu

SAMSUN °C, 14°C Parçalı ve çok bulutlu

TOKAT °C, 17°C Parçalı ve çok bulutlu

TRABZON °C, 13°C Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde yağmur ve sağanak yağışl

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin doğusunun yağmur ve sağanak yağışlı, kuzeydoğu kesimlerinin yükseklerinin karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır.

ELAZIĞ °C, 17°C Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı

ERZURUM °C, 10°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmurlu

KARS °C, 11°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmurlu

MALATYA °C, 18°C Parçalı ve çok bulutluı

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin doğusunun aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Diyarbakır, Batman, Mardin ve Siirt çevrelerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor.

ADIYAMAN °C, 18°C Parçalı ve çok bulutlu

DİYARBAKIR °C, 18°C Parçalı ve çok bulutlu, gece ve sabah saatlerinde yerel kuvvetli olmak üzere, aralıklı sağanak yağışlı

GAZİANTEP °C, 17°C Parçalı ve çok bulutlu

ŞANLIURFA °C, 19°C Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde sağanak yağışlı

Öte yandan çarşamba günü bazı bölgelerde kar yağışının görüleceğini söyleyen CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, hava durumunu bu sözlerle değerlendirdi:

Türkiye, bu iki üç gün içerisinde iki mevsimi bir arada yaşayacak. Biri ilkbahar diğer kış. Bugün lodos başlıyor. Marmara ve Ege’de sıcaklıklar yüksek. Hava güzel, yağış yok ama yarın akşamdan itibaren, yarın gündüz yağmur başlayacak ama öğleden sonra tüm Türkiye’de hava sıcaklıkları 10 derece bir den düşecek.

Türkiye genelinde sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde devam ediyor. Kuzey Batı’dan gelecek olan sistem Marmara ve Ege’de yağışı başlatacak. Kuvvetli görünüyor.

SICAKLIKLAR 8-10 DERECE DÜŞECEK

Çarşamba günü ise Karadeniz’in iç kesimlerinde kar yağışı görülecek. Salı ve Çarşamba akşamı 8-10 derece düşecek. İstanbul’da kar yok. Çarşamba öğlene kadar yağmur var ve öğleden sonra hava açıyor.

İç kesimler karla karışık yağmur ve kar olacak. Ankara’da Çarşamba ve Perşembe kar olacak. Hava sıcaklıkları eksilere düşebilir. İç Anadolu Çarşamba günü kar yağışlı.

Deprem bölgesinde önemli bir yağış yok. Bugün deprem bölgesinin doğusunda yağmur var. Diğer bölgeler dışında yağış görünmüyor. Perşembe günü öğleden sonra yağış Türkiye’yi terk edecek.

İç Anadolu’da kar yağışına dikkat etmemiz gerek. Doğu’da yarım metreyi geçen kar görülebilir. Kuraklık açısından bu önemli ama çok kısa sürecek. Kuraklık bitti, dememiz mümkün değil. 4-5 hafta böyle yağsa yine kuraklıktan kurtulmamız mümkün değil.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda yerel kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİNE DİKKAT

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek yamaçlarında çığ tehlikesi riski bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir